Затишний будинок зробить наше життя найкомфортним. Узимку, коли на вулиці дме відер і гуляє заметіль – дуже приємно занурити ноги в м'які тапочки або накритися пледом, заварити горнятко запашної кави і дивитися телевізор або у вікно на засніжені вулиці і будинки. Але легко весь «кайф обламується», якщо вікно продуває – ніякого задоволення від відпочинку ви не отримаєте. Як самостійно утеплити пластикові вікна, вам розповість ця стаття.
Як утеплити пластикові вікна
Перш за все переконаймося, що з вікна дійсно дме протяг. Зробити це дуже просто: запаленим сірником чи свічкою-запальничкою проводимо по периметру вікна, під підвіконням, уздовж штапиків і стиків стулок. Якщо в якомусь місці полум'я відхиляється в бік вікна або гасне – зрозуміло, що тут вікно продуває.
Якщо продуває стик стулок, то найімовірніша причина (вибачайте тавтологію) — в нещільності ущільнювача. Навіть якісний, правильно встановлений каучуковий ущільнювач, який використовується для пластикових вікон, утрачає еластичність і стає непридатною за 3-4 сезони експлуатації! Як наслідок, ущільнювача стає жорстким і не забезпечує належного прилягання, утворюючи нещільності і маленькі отвори. Саме через них у приміщення і надходить холодне повітря з вулиці.
Цю ситуацію виправити відносно просто: купуємо новий ущільнювач. Знімаємо старий і встановлюємо новий на його місце в спеціальний паз. До речі, щоби продовжити термін служби ущільнювача для пластикових вікон, є спеціальні засоби догляду – погугліть!
Ще одна ймовірна причина — неправильне регулювання фурнітури вікна і пов'язаний із цим провис віконної стулки. У цьому випадку утеплювати пластикові вікні не потрібно, потрібно лише провести регулювання фурнітури. Характерна ознака провисання стулки — нижній її край чіпляється за раму, а дме в районі верхнього зовнішнього кута.
Приступаємо до налаштування фурнітури. Для цього нам знадобляться ключ-шестигранник та пласкогубці. Регулювання фурнітури від різних виробників практично не відрізняється через схожість конструкцій.
На фурнітурі обв'язки присутні кілька регулювальних елементів: нижня і верхня петлі, ножиці (на поворотно-відкидній фурнітурі), цапфи і відповідні планки на рамі вікна.
За допомогою нижньої петлі вікно регулюється додолу і вгору, а також уліво і вправо (тільки нижня частина стулки). На деяких типах фурнітури також можливе регулювання на притиск.
Верхня петля — вліво, вправо, притиск.
Регулювальний елемент «ножиці» є тільки на поворотно-відкидній стулці. Регулюється притиск.
Цапфи і відповідні планки регулюють притиск стулки (режими «літо-зима»).
Ще один можливий варіант: вікна продуває з-під укосів. Слід зняти укоси і ще раз утеплити пластикові вікна під ними. Якщо під укіс установлений пінопласт, ретельно пінимо всі стики і шви утеплювача. В ідеалі, плити пінопласту повинні бути приклеєні на спеціальний клей або монтажну піну по всій площі, прилеглої до стіни. Якщо є сумніви в якості виконаної роботи, краще відірвати утеплювач і встановить ще раз. Якщо стіни будинку цегляні, то часто потрібно обштукатурити стіну під утеплювачем укосу для виключення продувки укосу через стіну.
Майстри рекомендують використовувати для монтажу будівельну (монтажну) піну. Це зручно і недорого. Досить напилити її на стіну, щільно притиснути пінопласт, а надлишки після застигання видалити за допомогою ножа. Якщо під укосом виявилася мінеральна вата або плита, то краще заразом замінити утеплювач на пінопласт. Усі мінеральні в'язківники містять сполучні речовини, шкідливі для здоров'я. Крім того, вата в процесі експлуатації скочується, що зводить нанівець ефект утеплення, і вам доведеться постійно повертатися до утеплення пластикових вікон.
Повертаємо укоси на своє місце, стики герметизуєм або – краще — закриваємо спеціальними профілями, що використовуються з пластиковими укосами. Для герметизації підхожим є герметик для внутрішнього використання.
Аналогічним способом усувається продування з-під підвіконня.
Ще одне проблемне місце пластикових вікон — зовнішні шви. На жаль, часто-густо монтажники вікон запінюють шви не дуже якісно, а піну залишають незахищеною від сонячного випромінювання (ультрафіолету), внаслідок чого піна пластикового вікна старіє також за 3-4 сезону. Через виниклі в піні діри проникає і холодне повітря, і – що ще неприємніше – волога і навіть вода протягом усього року.
Якщо з вашими вікнами трапилася така халепа, то необхідно видалити зруйновану піну і самостійно пропінити стики ще раз. Після застигання надлишки піни обрізаємо, а отриману поверхню покриваємо атмосферостійким герметиком, що захищає від ультрафіолету.
Особливий випадок, коли ваші вікна продуває через заводський брак. Такі конструкції доведеться міняти повністю.
Автор: Євгенія